BIM – Yapı Bilgi Modellemesi

BIM – Yapı Bilgi Modellemesi

Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi yapı sektöründe de süreçleri kolaylaştıracak imkânlar sunuyor. Son yıllarda bu gelişmelerin en dikkat çekicisi, bir yapının yaşam döngüsü boyunca tüm süreçlerini kapsayan BIM - Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modeling) teknolojisidir.

Yapı sektörü, tasarım ve uygulama açısından farklı disiplinlerin aynı anda ve etkileşim içerisinde çalışması gereken bir sektördür. Disiplinler arası iletişim ve koordinasyon eksikliğinden kaynaklanacak her türlü aksama, proje üzerinde ekonomik ve zaman açısından olumsuz etkiler yaratacaktır. BIM bu sorunların aşılması için disiplinler arası iletişimi kolaylaştıracak bir teknolojidir.

Yapı sektöründeki bu yeni akım, projede yer alan bütün birimlerin iş birliğini gerektirir. İnşaat projelerindeki artış ve teknolojideki gelişmeler birlikte düşünüldüğünde BIM Yapı Bilgi Modellemesi sistemi gelecekte inşaat sektörü için yeni bir standart haline gelecektir. Dolayısıyla BIM güncel bir yazılımdan veya projeyi anlatmak için kullanılan bir araçtan çok daha fazlasıdır. BIM Yapı Bilgi Modellemesi ile ortak bir model üzerinden optimum bilgi paylaşımı sağlanmaktadır.

BIM - Yapı Bilgi Modellemesi Nedir?

BIM Yapı Bilgi Modellemesi, bir yapının fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinin temsil edildiği dijital bir modelin oluşturulma ve yönetilme sürecidir. Bunun için üç boyutlu bir model tasarlanır ve bu üç boyutlu modele gerekli tüm bilgiler işlenir. BIM nesne tabanlı bir programlama olup, programda kullanılan nesnelerin gerçek hayattaki işlevleri ve teknik özellikleri aynen yansıtılır. Örneğin; ürünün geometrik özelliklerinin yanında, ısıl iletkenlik hesap değeri, yanıcılık sınıfı, yangın dayanımı, ses yalıtım değeri, birim fiyatı, işçilik ile ilgili bilgiler gibi ürüne ait bilgiler BIM objeleri üzerine işlenebilir. Dolayısı ile üreticiye özgü BIM objeleri kullanmak, o ürün ile ilgili en uygun bilgileri sağlayacaktır.

BIM Yapı Bilgi Modellemesi görsel olarak temsil edilmeyen bilgileri de içerir. Örneğin takvim bilgisi; projenin iş programını, gereken iş gücünü ve iş programını etkileyebilecek her şeyi görmemizi sağlar. Ayrıca maliyet de BIM’in önemli bir parçası olup projenin herhangi bir anında projenin bütçesini veya tahmini maliyetin ne olabileceğini görmemizi sağlar.

Bu şekilde BIM Yapı Bilgi Modellemesi sisteminde oluşturulan model, yapı hakkında güvenilir bilgi kaynağı olarak kullanılır ve bu model üzerinden farklı disiplinler arası doğru iletişim ve bilgi paylaşımı sağlanır.

BIM sistemi binayı iki defa inşa etmemizi sağlar. Birincisi sanal olarak ikincisi de sahada fiziksel olarak. Birçok problem sanal model üzerinde tespit edilebilir ve çözümlenir. Daha sonra inşaat aşamasına geçildiğinde, problemlerin çoğu sanal model üzerinde çözüldüğü için birçok uygulamada kolaylık sağlanır.

Dünyada BIM Yapı Bilgi Modellemesi kullanımı son 10 yılda yaygınlaşmış olup, İngiltere gibi bazı ülkelerde kamu projelerinde zorunlu hale gelmiştir. Amerika ve Avrupa ülkelerinde de benzer uygulamalar olup bu konuda öncülük etmektedirler. Türkiye’de son 1-2 yılda BIM sistemi kullanılmaya başlanmış olup giderek yaygınlaşmaktadır. Örneğin İstanbul’da raylı sistem projelerinde BIM Yapı Bilgi Modellemesi sistemi ile çalışılması zorunlu hale gelmiştir.

YTONG’da BIM

Ytong, yapıda farkı kullanım alanları için yüksek kalite standartlarına uygun malzemeler üretmektedir. Sektörde bir ilki gerçekleştirerek, üretmiş olduğumuz bu malzemelerin BIM objelerini müşterilerimizin kullanımına sunmaya başladık. BIM sistemi ile çalışan müşterilerimiz Ytong BIM objelerini ücretsiz olarak kolaylıkla indirebilir ve BIM uyumlu bir yazılımla tasarım aşamasından itibaren projelerine işleyebilirler.

YTONG BIM Objeleri

Ytong BIM objeleri, ürünlerimizin birebir dijital kopyalarıdır ve bu dijital kopyalar geometrik bir objeden çok daha fazlasıdır. Bu objeler, malzeme hakkındaki bütün teknik özellikleri üzerinde bulundurmaktadır. Daha da önemlisi, bu objeler en uygun uygulama çözümlerini de içerecek biçimde oluşturulmuştur. Objelere işlenen bu bilgiler, doğru uygulamaların projenizin tasarım aşamasında tariflenmesine olanak sağlar. Böylelikle ürünle ilgili olası planlama ve uygulama hataları minimuma indirilerek, maddi açıdan ve zamandan tasarruf sağlanır, verimlilik artar. Bu açıdan BIM’i müşterilerimize kaliteli bir ürün beraberinde çok yönlü ve verimlilik odaklı çözümler sunmak için iyi ve yaratıcı bir platform olarak görüyoruz.

Ytong BIM Kütüphanesinde, Ytong Duvar Blokları, Multipor Isı Yalıtım Sistemi ve Donatılı Panel Ürünlerimizin BIM objelerini müşterilerimizin kullanıma sunuyoruz.

Tasarımcılar, Ytong BIM objelerini web sitemizdeki BIM Kütüphanesi bölümünden ücretsiz indirilebilir. Ytong BIM objeleri, Revit ve ArchiCAD gibi önemli yazılımlarla uyumludur.

Ytong BIM Kütüphanesi’nde Multipor Isı Yalıtım Sistemi ile ilgili; dış cephe mantolama, içeriden tavan yalıtımı ve duvarların içeriden yalıtımı gibi çeşitli BIM objeleri bulunuyor. İhtiyaç duyulan uygulama seçildikten sonra, objeyi bilgisayarınıza indirip, kolaylıkla projenize entegre edebilirsiniz.

Bu objeler yardımıyla projenizin Ytong duvarlarını, BIM’de önceden yapılandırılmış duvar çözümleri ile kolayca oluşturabilirsiniz. Burada da yine farklı duvar tipleri için BIM objeleri mevcuttur. BIM objeleri ile oluşturulan duvarlar, en yaygın uygulanan Ytong duvar çözümlerine ve pratikteki tecrübelere dayanılarak tasarlanmıştır. Yine de duvarın statik ve fiziksel gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı, uygulamadan önce her zaman kontrol edilmelidir. Bu bağlamda Ytong yetkilileri teknik destek veya diğer konularda size her zaman yardımcı olacaktır. Bunun için bizlerle her zaman iletişime geçebilir ve randevu talep edebilirsiniz.

Kaynaklar

- https://www.xella.com/de/bim.php
Durmuş Akkaya, Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü İstanbul, Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) Kapsamında, Bilgi Sistemi Oluşturmaya Yönelik Modelleme Çalışması
- https://www.youtube.com/watch?v=n4hNfC90iBI
- https://bimsoft.com.tr/bim-nedir/

20.5.2020