Ytong'dan Enerji ve Çevre Dostu Tasarım Eğitimine Destek
Ytong'dan Enerji ve Çevre Dostu Tasarım Eğitimine Destek

Yapı sektöründe çevre dostu yeşil bina tasarımı ve inşaatıyla ilgilenen profesyonelleri buluşturan LEED GREEN ASSOCIATE (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) eğitimi, yapı malzemesi sektörünün lider ve çevreci kuruluşu Türk Ytong katkısıyla, 24 Ocak Cuma günü İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirildi. LEED değerlendirme sistemine dair detaylı bilgi paylaşmak, katılımcıları LEED Green Associate sınavına hazırlamak ve LEED AP sınavına girenleri desteklemek amacıyla, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC)’nin Türkiye Temsilcisi Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından  düzenlenen eğitimin ana sponsoru Türk Ytong oldu.

Gün geçtikçe önemini ve değerini artıran; klasik binalara göre daha sağlıklı, çevreye saygılı, ekonomik ve yüksek performanslı binaları tanımlayan LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikasyonu dünya çapında  artarak tercih edilir hale gelirken, bu alanda eğitimli profesyonellere duyulan ihtiyacın hızla arttığı tespiti ile organize edilen eğitim, sektör profesyonellerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Sektöründe ilklerin öncüsü Türk Ytong bu proje ile eğitime ve çevreye verdiği desteği, dünyanın en yaygın yeşil bina sertifikalama sistemi olan LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Green Associate eğitimine verdiği destek ile bir kez daha vurgulamış oldu.

Tamamen ücretsiz olarak deneyimli LEED uzmanları tarafından Türkçe olarak sunulan eğitim ile katılımcılar, değerlendirme sistemi hakkında kapsamlı bir eğitim alırken, LEED Green Associate sınavına yönelik örnek sorular üzerinde de çalışma fırsatı yakaladı.

Yapı sektöründe çevre dostu yeşil bina tasarımı ve inşaatıyla ilgilenen tüm profesyonelleri ve LEED Green Associate sınavına girmek isteyen çok sayıda kişinin katılım gösterdiği eğitim ile LEED değerlendirme sistemini açıklamak ve ayrıntılı bilgi vermek, katılımcıları LEED Green Associate sınavına hazırlamak ve LEED AP sınavına girenlere destek olmak amaçlandı.

21.2.2014