Türk Ytong’tan Sektöre Değer Katan Bir Eğitim Projesi “Ytong Akademi”
Türk Ytong’tan Sektöre Değer Katan Bir Eğitim Projesi “Ytong Akademi”

Mimarlık ve meslek lisesi öğrencileri, mimarlar, mühendis ve müteahhitler ve inşaat ustalarına kadar geniş bir çerçevede düzenlenen eğitimlerde; enerji verimliliği, çevre dostu yapı malzemeleri gibi konularda bilgilendirmeler yapılıyor.

Türk Ytong, 50. yılını kutladığı 2013 yılında odak noktalarından biri olan eğitim konusunda tüm yıla yayılan, uzun soluklu bir proje hazırladı. Türk Ytong’un istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü; mimarlardan mühendislere, ustalardan kalfalara, öğrencilerden uzmanlara kadar sektörü ve ilgili herkesi kapsayan eğitim etkinlikleri “Ytong Akademi – 50. Yılda 50 Durak” adlı projeyle tek çatı altında toplandı. Ytong Akademi çalışmaları kapsamında; Türkiye genelinde belirlenen 50 farklı noktada eğitim etkinleri düzenlendi. Etkinliklere mimarlar, mühendisler, belediye çalışanları, müteahhitler ile öğrenciler katıldı. Proje ile 1.200 meslek profesyoneline ve 3.300 öğrenciye ulaşıldı. Ytong Akademi 2014'te yeni hedeflerle büyüyor.

Ytong Akademi yeni hedeflerle yoluna devam ediyor

Türk Ytong, 'Ytong Akademi' projesi ile sektördeki insan kaynağının kalitesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Ytong'un, sektörel sosyal sorumluluk bilinciyle 50 yıldır pek çok alanda eğitim çalışmaları bulunuyor: Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine, her yıl seminerler, fabrika gezileri ve uygulama eğitimleri veriyor. Meslek uzmanlarına, mimar, mühendis ve müteahhitlere enerji verimliliği, deprem ve yangın güvenliği konularında bilgilendirici meslek seminerleri düzenliyor. Kalfa ve ustalara da ürün uygulama eğitimleri veriyor.

Bu eğitimlerin önemli bir kısmını, akademik formasyona sahip Ytong yöneticileri gerçekleştiriyor. Verilen eğitimlerin ücretsiz olduğu Ytong Akademi'de her yıl 1.000'in üzerinde profesyonele ve 3.000'in üzerinde öğrenciye ulaşılıyor. 2014 yılında, Ytong Akademi çalışmaları bir online platform üzerinden katılımcılarıyla buluşacak ve 50'den fazla etkinlik düzenlenecek.

Ytong Desteğiyle Üniversite Müfredatına Yeni Ders Eklendi

Türk Ytong tarafından tüm içerik ve yürütümü yapılan Gazbeton Dersleri de 2010 yılından bu yana, kredili ve seçmeli olarak üniversitelerde veriliyor. Mimarlık eğitiminde teori ve pratiği birleştiren derste, gazbeton yapı malzemesinin mimari tasarım ve uygulama alanlarıyla ilişkisi; enerji verimliliği, yapı güvenliği ve ekoloji ölçeğinde ele alınıyor.

2010’da Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde başlayan “Yapılarda Gazbeton Uygulamaları” dersi,  Mimar Sinan Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi’nin de eklenmesi ile toplamda dört üniversiteye ulaştı. 2013'te 4 üniversitede 143 mimarlık öğrencisi bu derse katıldı.

Ytong İlköğretim Okulu

Türk Ytong'un 1998 yılında Trakya fabrikasının açılışı nedeniyle inşa ederek bölgeye armağan ettiği bir ilköğretim okulu da bulunuyor. 'Çukuryurt Türk Ytong İlköğretim Okulu'ndan şimdiye kadar 350 kadar öğrenci mezun oldu. Ytong bu öğrencilere yüksek öğrenimlerinde burs imkanı da sağlıyor.

Akademi Çalışanlar İçin de Fırsatlar Sunuyor

Ytong Akademi kapsamında çalışanlar için de eğitim fırsatları bulunuyor.

Çalışanların yüksek lisans, doktora ve yabancı dil eğitimlerine de destek sağlayan Ytong, son 5 yılda bu kapsamda 30'un üzerinde çalışanına akademik eğitimleri için katkı verdi.

1987 yılından bu yana çalışanların üniversitelerde öğrenim gören çocuklarına yönelik burslar veren Türk Ytong, böylece gençleri yüksek öğrenime teşvik etmeyi ve ailelerin çocuklarını okula gönderme yönündeki isteklerini artırmayı hedefliyor. Bu gençlerin bir kısmı, mezuniyet sonrası Ytong'da çalışma fırsatı buluyor.

18.3.2014