“Şehirden Uzak” konulu Ytong Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı
“Şehirden Uzak” konulu Ytong Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı

Hayata geçirdiği projelerle, yapılaşmanın niteliksel, mimari ve kültürel boyutuna dikkat çeken Türk Ytong tarafından “Şehirden Uzak” başlığıyla düzenlenen 2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı. Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 4 proje ödüle değer bulundu.

Sektördeki köklü duruşunun yanı sıra bilgiye ve yeniliğe açık projeleri hayata geçirmesi ile tanınan Türk Ytong tarafından 19'uncu kez düzenlenen Ytong Mimari Fikir Yarışması bu yıl "Şehirden Uzak" başlığıyla, Türkiye’nin önemli sorunlarından birine parmak bastı. Ortak akıl ile etkileşim yaratılarak fikir paylaşımına fırsat veren, şeffaf bir süreç sunmayı hedefleyen yarışmada bu yıl, tek tip yapılaşma neticesinde niteliklerini kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kalan kent dışı mekânların canlandırılması, sosyal ve kültürel özelliklerini yeniden kazanabilmesi yönünde önerilerin ortaya konulması hedeflendi.

Genç mimarlardan tek tip kentleşmeye alternatif projeler

Nüfusu giderek azalan; doğal özellikleriyle elverişli ama sosyal nitelikleriyle elverişsiz koşullara sahip olan "Kent Dışı Mekânlar"ın canlandırılması ve özünü yeniden kazanabilmesi yönünde 146 öneri sunuldu. 4 eşdeğer ödülün belirlendiği yarışmada kazanan ekipler ödül olarak, jüri üyeleri ile birlikte İtalya’nın Venedik kentinde düzenlenen 16. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’ni ziyaret edecekler.

Kazananlar Venedik Bienali yolcusu

Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Aydan Volkan, Brigitte Weber Mimarlık Kurucusu Y. Mimar Brigitte Weber, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Fotoğrafçı, Akademisyen ve Sanatçı Murat Germen, NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın'dan oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali gezisiyle ödüllendirilen katılımcılar ve projeleri ise şöyle:

7 Sıra No’lu Proje: Farkındalığın Farkında Olan İnsan

Vahit Türüt – Mimarlık Öğrencisi / Karabük Üniversitesi
Burak Özmen – Mimarlık Öğrencisi / Karabük Üniversitesi
Sadık Anar – Mimarlık Öğrencisi / Karabük Üniversitesi

29 Sıra No’lu Proje: Düşey Doğanın İşgali

Mehmet Akif Mayuk – Mimar / Dokuz Eylül Üniversitesi
Nusret İrfan Uşun – Mimarlık Öğrencisi / Dokuz Eylül Üniversitesi
Muhammed Harun Beyhan – Mimarlık Öğrencisi / Dokuz Eylül Üni.

70 Sıra No’lu Proje: SİNEMA C

Hakan Tüzün Şengün – Mimarlık Öğrencisi / İstanbul Teknik Üniversitesi
Seda Kurt – Peyzaj Mimarı / İstanbul Teknik Üniversitesi

110 Sıra No’lu Proje: BAĞ

Deniz Yıldırım – Mimar / Dokuz Eylül Üniversitesi
Yeliz Yıldırım – Avukat / Ankara Üniversitesi
Can Kalınsazlıoğlu – Mimarlık Öğrencisi / Dokuz Eylül Üniversitesi

Ödül kazanan fikir projeleri www.ytongakademi.com adresinden görülebilir.

3.2.2018