Referanslar

Ytong ürünleri kullanılan bazı referanslar

Konya Bilim Merkezi

KÜNYE

Konya’ya TÜBITAK’ın desteğiyle Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi Kuruldu

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 99 bin 347 metrekarelik arazi üzerine kurulan toplam 26 bin 258 metrekarelik kapalı alan mevcut. 62 milyon liraya mal olan Komyapı-Ünüvar Insaat-Atlas Ins. Ortak Girişimi tarafından inşaa edilen Konya Bilim Merkezi’nin iç ve dış bölme duvarlarında yaklaşık 2000 metreküp Ytong kullanıldı. Ytong Duvar Blogu ve Ytong lentoların tercih edildiği Merkez’in mimari projesi ise A Proje (Selim Koyuncu)’ye ait.

Türkiye’nin ilk bilim merkezi olarak tasarlanan Konya Bilim Merkezi, üç yas üstü okul öncesi çocuklar, tüm öğrenciler ve öğretmenler öncelikli olmak üzere her yaştan kişiye hitap ediyor. Bu nedenle çevresiyle birlikte binanın da görsel olarak bir yandan çocuk ve öğrencileri, bir yandan da onlarla beraber merkezi ziyaret eden yetişkinleri cezbedecek bir yapı olması hedeflenmiş. Sergilerin en büyük alanı oluşturduğu projede, gözlemevi de ilgi çeken bölümlerden birisi. Ayrıca, Bilim Merkezi içinde planetaryum (gezegenevi) da bulunuyor.

Bilim Merkezleri

Bilim Merkezleri, her yastan farklı birikime sahip insanı bilimle buluşturmak, bilginin kaynağından öğrenilmesini sağlamak ve bilime olan merakı tetiklemek üzere tasarlanmış deneysel ve uygulamalı merkezler olarak tanımlanıyorlar. Bilime katkısının yanı sıra Bilim Merkezleri, bulundukları coğrafyanın tarih ve kültürünü sergiliyorlar. Bu merkezler sadece içerikleriyle değil, mimarileriyle, yeşil alanları ve kullanım amaçlarının çesitliliğiyle de cazibe merkezi olma özelliği taşıyorlar. Geniş girişleri, bekleme salonları ve yüksek tavanlarıyla ziyaretçilere rahat bir ortam sunuyorlar. Dünyada yaklaşık 1500 bilim merkezi bulunuyor. Bu merkezlerin yıllık ziyaretçi sayısı ise 200 milyonu geçiyor.

Bize Ulaşın Bize Danışın