Referanslar

Ytong ürünleri kullanılan bazı referanslar

Küçükçekmece Belediye Binası

KÜNYE

  • Proje Adı: Küçükçekmece Belediye Binası
  • Yapı Tipi: Kamu Yeşil Bina
  • Kullanılan Ürünler: Ytong Blok
  • Proje Yeri: İSTANBUL
  • Proje Yılı: 2014
  • Mimar: Mutlu Çilingiroğlu, MIAR Mimarlık

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ

Türkiye’nin ilk BREEAM sertifikalı kamu yönetim binası olma özelliğine sahip Küçükçekmece Belediyesi’nin iç malzemeleri uzun süreli dayanıklılık ve bakım gerektirmeme özelliklerinin yanında Yeşil Bina kriterlerini de sağlayacak şekilde seçilmiş.

Mutlu Çilingiroğlu (MIAR Mimarlık Bürosu) tarafından tasarlanan Türkiye’nin ilk BREEAM sertifikalı kamu yönetim yapısı olma özelliğine sahip Küçükçekmece Belediyesi yeni hizmet binası, çevreye duyarlı birçok yeniliği barındırıyor. Binada pasif iklimlendirme, yüksek seviyede yalıtım, düşük hava geçirgenliği, güneş enerjisi stratejileri, az enerji kullanan aydınlatma, çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmiş ve taşınmış yerel malzemeler, az su kullanımını tevsik eden çözümler ve sayaçlar ile yağmur suyunun yeniden kullanımı gibi çevreci çözümler mevcut. Binayı çepeçevre dolasan eğrisel cephe tamamen camdan oluşuyor. Böylece hemen hemen tüm katlar doğrudan güneş ışığından faydalanıyor. Özellikle iki katı yeraltında olmak üzere toplam 9 katı olan ofis binası için bu yaklaşım son derece işlevsel. Aynı şekilde, belediye meclis binasının bulunduğu alan da tamamen gün ışığını alan korunaklı bir iç avlu/galeri şeklinde. Binanın her iki yanında yer alan 7 katlı otoparkı ve tek katlı teknik hacimler binası gibi ışık alması gerekmeyen alanlarsa yeraltında bulunuyor.

KÜÇÜKÇEKMECE BEL. FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜGÜ'NDEN MİMAR SERAFETTİN MATARACI VE MAK. MÜH. TUNCAY GÜRCAN: "YTONG, SES YALITIMINA KATKI SAĞLADI"

"Binanın iç malzemeleri uzun süreli dayanıklılık ve bakım gerektirmeme özelliklerinin yanında Yesil Bina kriterlerini de sağlayacak şekilde seçildi. Bölme duvarlarda Ytong bloklarını tercih ettik. Dikkat ettiğimiz önemli nokta ise ses yalıtımıydı."

"Ses yalıtımı konusunda Ytong’un avantajlarının farkındaydık. Alçıpan duvarlarla da geçebilir, araya yalıtım da yapabilirdik ama Ytong blokları hem hız hem de temin anlamında bizim için daha rahat bir tercih oldu. Ytong, bildiğimiz ve güvendiğimiz bir marka. Marka güvenilirliği oldukça yüksek. Özellikle dayanıklılık konusunda Ytong öyle bir marka değeri yarattı ki gazbeton isminin bile önüne geçti. Biz de Ytong’dan çok memnun kaldık ve herhangi bir sıkıntı yasamadık."

Bize Ulaşın Bize Danışın