Referanslar

Ytong ürünleri kullanılan bazı referanslar

Kimteks Kimya Fabrika Binası

KÜNYE

  • Proje Adı: Kimteks Kimya Fabrika Binası
  • Yapı Tipi: Fabrika
  • Kullanılan Ürünler: Ytong Blok Duvar Paneli
  • Proje Yeri: KOCAELİ
  • Proje Yılı: 2015
  • Yapımcı: Ak Mimarlık Mühendislik ve İnş. Ltd. Şti.

Kimteks Kimya Fabrika Binası

Kimteks Kimya’nın Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’ndeki mevcut fabrikasının yanında yer alan ek fabrika binası, Ytong Duvar Blokları ve Duvar Panelleri’yle yapıldı. Ytong, kimyevi maddeler üretilecek olan tesiste, özellikle yangın güvenliği nedeniyle Ytong kullanıldı.

Kimteks Kimya firmasının üretim tesisi, Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. Firma mevcut tesisin yanında yer alan bölgede 1800 metrekarelik 14 metre yüksekliğinde yeni bir bina inşa ederek tesisini genişletti. Firma, kimyevi maddeler ürettiği için fabrika yüksek yangın riski taşıyor. Bu nedenle projede, yangına karşı güvenlik için Ytong malzemeler kullanıldı.

Çelik Konstrüksiyonlu olarak inşa edilen yeni fabrika binası, mevcut tesise bitişik olarak yapıldı. Fabrikada, hem mevcut tesise bitişik olan duvarda, hem de dış duvarlarda, Ytong Duvar Blokları kullanıldı. İçerisinde iki adet yangın odası bulunan tesisteki bu yangın odaları da yine Ytong Duvar Panelleri’yle kaplandı.

Proje, özellikle sanayi yapıları konusunda uzman olan Ak Mimarlık Mühendislik ve İnşaat Limited Şirketi tarafından hayata geçirildi. Tesiste, Ytong’un dışında hiçbir duvar malzemesi kullanılmadığını söyleyen Ak Mimarlık Genel Müdürü Mustafa Çağıl, “Sanayi yapılarında mevzuatlar oldukça ağırlaştı. Yangın riski yönetmelik ve yasal düzenlemelerle en aza indirilmeye çalışılıyor. Proje, bu ihtiyaçları karşılayabilmek için tamamen son tekniklerle yapılıyor. Binanın cephesi, dışarda kompozit paneller kullanılsa da bu kompozit panellerin arkasında tamamen yangına dayanıklı Ytong Duvar Panelleri ile kaplandı. Projede yaklaşık üç bin metrekare Ytong duvar paneli kullanıldı. Sekiz sene önce yine bizim tarafımızdan yapılan ana binaya bitişik duvarlarda da yine yangın güvenliği kapsamında Ytong paneller kullandık” diyor.

Ytong’u, çok hafif bir malzeme olmasının yanı sıra yangına dayanıklı oluşu, işleme ve örülme kolaylığı gibi nedenlerle tercih ettiklerini belirten Mustafa Çağıl, “Ayrıca çok kolay ulaşılabilen bir malzeme. Ytong malzemeyi, talep ettiğimiz zaman, hatta aynı saatte edinebiliyoruz. Aynı zamanda Ytong’la örülen duvarlarda, diğer duvar malzemeleri gibi eğimler oluşmuyor. Büyük boyutlu olması da uygulamada hem kolaylık hem hız sağlıyor” şeklinde konuşuyor.

Ak Mimarlık’ın özellikle organize sanayi bölgelerinde yer alan sanayi yapılarında uzmanlaştığını sözlerine ekleyen Çağıl, “Bu zamana kadar onlarca büyük ölçekli sanayi yapısı inşa ettik ve Ytong dışında bir gazbeton hiç kullanmadık. Ytong zaten gazbetona adını veren marka. Marka gözetmeyeceğimiz kadar küçük bir miktar gazbeton lazım olduğunda bile, ağız alışkanlığıyla malzemecilerden ‘Ytong lazım’ diye istiyoruz. Ytong markasını tercih etmemizin en önemli nedenlerinden biri de herhangi bir sorun yaşandığında Ytong’dan anında teknik destek alabilmemiz. Ytong’da sorunumuz anında çözülüyor. Örneğin, yaptığımız projelerde ufak bir değişiklik için az miktarda bir malzeme gerektiğinde, Ytong hiç hesapta olmayan böyle ufak malzeme taleplerimizi bile en kısa zamanda karşılıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Bize Ulaşın Bize Danışın