Referanslar

Ytong ürünleri kullanılan bazı referanslar

SECTOR Tarım Fabrikası

KÜNYE

SECTOR Tarım Fabrikası

Sector Tarım’ın Konya 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan yeni fabrikası, Ytong ile inşa edildi.

Türk tarımına bitki besleme, tohum ve zirai ilaç alanında hizmet veren Sector Tarım’ın yeni fabrikası, Konya 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. 12 bin metrekare kapalı alandan oluşan binanın 1800 metrekaresi idari bina, 10 bin 200 metrekaresi ise imalathane olarak ayrılmış. Yapımına 2014 Haziran’ında başlanan proje, 2015 Ağustos ayında tamamlandı. Projenin tüm mimarlık ve müteahhitlik işlerini Keops Mimarlık üstleniyor.

Projede 4 bin metrekareden fazla Ytong gazbeton kullanıldığını söyleyen Keops Mimarlık CEO’su Erkin Malkondu, “Proses hattımızın bölümlendirilmesinde birçok alternatifimiz vardı. Ancak yönetmeliklerin bizi yormadan kabul edebileceği; mukavemeti yüksek, ısı dayanımı oldukça fazla ve uygulanması en pratik malzeme Ytong marka gazbetondu. Dolayısıyla seçim yaparken çok zorlanmadık.” diyor.

“Dış yapısı ve iç dekorasyonu ile alışılmışın dışına çıkan yapının, proses hattı ve depolama bölümünde de bu çizgiyi kaybetmemesi gerekiyordu” diyen Malkondu, “Bu bölümlerde 4 bin metrekareden fazla ve yüksekliği 10 metreyi bulan Ytong marka gazbeton ciddi bir yer ediniyor. Ytong’un düzgün dokusu ve uygulama sonrası bütünlüğü projenin alışılmışın dışındaki çizgisini bozmadı” şeklinde konuşuyor.

Keops Mimarlık’tan Malkondu, şöyle devam ediyor: “Ytong, gerek uygulama kolaylığı; gerek sıva, ince sıva, boya gibi uygulamaların düzgün yüzey sayesinde çok daha hızlı yapılabilmesi gibi uygulama sonrası aşamaların çabukluğuyla daha hızlı neticeye ulaşmamızı sağlıyor. Hafif olması nedeniyle saha içi taşıması da hayli kolay oluyor. Tuğla, biriket gibi geleneksel malzemeler, uygulanırken gerek ağır olmasıyla gerek malzemenin fazlasının kırılmasıyla problem yaratıyor. Ancak Ytong düzgün kesilebilir yapısıyla daha rahat bir çalışma ortamı ve daha düzgün bir sonuç sağlıyor.”

Bize Ulaşın Bize Danışın