Referanslar

Ytong ürünleri kullanılan bazı referanslar

Tuzla Port

KÜNYE

TRC İnşaat Genel Müdürü
Ogün Okat

Tuzla Port Projesi

Anadolu Yakasının hızlı gelişen bölgelerinden biri olan Tuzla’da TRC İnşaat tarafından hayata geçirilen Tuzla Port Projesi’nde Ytong ve Multipor ile enerji kayıpları en aza indirildi.

Ana faaliyet alanı, yurt içi ve yurt dışı inşaat taahhüt işleri olan, sektörün önemli temsilcileri arasında yer alan TRC İnşaat imzasıyla inşa edilmekte olan Tuzla Port projesinin detaylarını şirketin genel müdürü Ogün Okat’a sorduk.

Öncelikle Tuzla Port projeniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Projemiz Anadolu Yakası’nın hızlı gelişen bölgeleri arasında yer alan Tuzla’da 38 bin m2 arazi üzerinde yer alıyor ve 18 bin m2 taban oturum alanına sahip. Projemizin en önemli özelliklerinden biri denize çok yakın olan konumu diyebilirim. Ayrıca projemiz az katlı mimarisiyle de ön plana çıkıyor. Tuzla Port projesinde 202 dairenin yanısıra 70 mağaza yer almakta. Proje 4 farklı bloktan meydana geliyor, bir blok tamamen AVM için ayrılmış durumda. Blokların ilk 2 katında ticari üniteler bulunuyor. Ticari ünitlerin proje genelinde satışı yapılmıyor, buralar tarafımızca kiraya verilecek.Tuzla Port projesinin yönetim işlerini ise 5 yıl süreyle TRC İnşaat üstlenmiş durumda. Projeki daireler bölgedeki diğer projelere göre metrekare bazında çok daha geniş.1 oda 1 salon daireler brüt 103 metrekare iken net 73 metrekare alana sahip. Projedeki dairelerimizin neredeyse %90’ı deniz manzarasına hakim alandan oluşuyor. Ayrıca 22 bin metrekarelik bir otoparka sahip.

“Ytong’un sağladığı enerji tasarrufu yanında en önemli özelliği; malzemenin fire vermemesi, işlenmesinin kolay olması ve her türlü parçasını her yerde kullanabilme kolaylığıdır diyebilirim.”

Tuzla Port Projesi Türkiye’nin önde gelen ofislerinden olan Ömerler Mimarlık tarafından tasarlandı. Projeyi tasarlarken konumu itibariyle yüksek yapılar ve balkonsuz evlerden ziyade daha çok ege tarzı yapılar yapmaya özen gösterdik ve komşuluk ilişkilerinin günümüzde de yaşanmasını hedefledik. Satışların yüzde seksenini bitirmiş durumdayız, proje bitme aşamasında ve 2018 Mart ayında teslimatlarımız başlayacak.

A+ hedef kitlesine sahip olan Tuzla Port projesinde malzeme seçimlerinde nelere dikkat ettiniz, kriterleriniz neler oldu?

Tuzla bölgesinde konsept olarak bir ilk olan projemiz, Tuzla Port A+ bir proje olduğu için kullanılan malzemeler konusunda çok hassas davrandık. Malzeme alternatiflerini her yönüyle değerlendirdik. Çatılarımız, pencere sistemlerimiz, mutfak mobilya ve armatürlerimizde en son teknoloji ve kaliteli ancak yerli üretim malzeme kullanmaya özen gösterdik. Projemizde ısı kaybını minimuma indiren özel Ytong ve Multipor ürünlerini bir arada kullanarak enerji kaybını en aza indirmeyi amaçladık. Lambda değeri normal bloklarda 0,13 iken bizim kullandığımız Ytong’da 0,09. Böylece bu ürünle birlikte yapacağımız diğer izolasyon malzemelerinden tasarruf etmiş olduk. Bu durumun insanlara doğru şekilde aktarılması gerektiğini düşünüyorum ki bu tarz enerji tasarrufu sağlayan ürünler daha yaygın olarak kullanılsın.

YTONG ürünleri projede enerji verimliği dışında ne gibi avantajlar sağladı?

Biz karar vermeden önce Ytong muadili markaları da detaylı olarak inceledik; fakat aralarında Ytong’u öne çıkaran farklar olduğunu tespit ettiğimiz için ve güvenilir bir marka olmasından dolayı tercihimiz Ytong oldu. Aslında Ytong’un en önemli özelliği; malzemenin fire vermemesi, işlenmesinin kolay olması ve her türlü parçasını her yerde kullanabilme kolaylığıdır diyebilirim. Tabi bir de firmanın ürünlerinin her zaman arkasında olması büyük avantaj, ne zaman bir sorun yaşasak yanımızda oldular. Kendilerine hemen ulaşabiliyor ve sorunun seri bir şekilde çözüme kavuşmasını sağlayabiliyoruz.

Bize Ulaşın Bize Danışın