Referanslar

Ytong ürünleri kullanılan bazı referanslar

Türk Alman Üniversitesi

KÜNYE

  • Proje Adı: Türk Alman Üniversitesi
  • Yapı Tipi: Eğitim
  • Kullanılan Ürünler: Ytong 0,09
  • Proje Yeri: İSTANBUL
  • Proje Yılı: 2016
  • Yapımcı: Toki
  • Mimar: Hilmi Güner

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı
Kurtuluş Kaya

Türk Alman Üniversitesi

Kullanılan tüm malzemelerde enerji tasarrufu sağlayan çevreci malzemelerin tercih edildiği, Ytong 0,09’un kullanıldığı ilk proje oldu.

Türk Alman Üniversitesi, Türk Yükseköğretim Mevzuatı’na tabi, Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayanarak 2010 yılında kurulan bir devlet üniversitesi. Diğer devlet üniversitelerinden farklı olarak eğitim içeriği ve uygulama şekli, Türk ve Alman akademisyenlerin oluşturduğu bir kurul tarafından organize ediliyor. Üniversitede, rektörle birlikte çalışan ve Almanya ile ilişkileri koordine eden bir Alman koordinatör bulunuyor. Bunun dışındaki bütün idari işleyiş diğer devlet üniversitelerinde olduğu gibi devam ediyor.

Kampüse ait konsept ve uygulama projelerinin tamamı üniversite denetiminde Ankara’da bulunan Hilmi Güner Mimarlık firmasına yaptırılmış. Üniversitenin kampüs dışında da kendisine tahsis edilmiş bir yurt arazisi var.

Kampüste yer alan binaların duvarları için “Ytong 0,09” blok ürünü kullanıldı. Rektörlük binasında 30 cm kalınlığında, yaklaşık bin metreküp 0,09 duvar bloğu kullanıldı.

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Kurtuluş Kaya: "Vaat ettiği ekstra performans nedeniyle Ytong 0,09'u kullandık"

Türk Alman Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Kurtuluş Kaya, projede Ytong ürünlerini kullanmalarının nedenlerini şöyle açıklıyor: “Gazbeton kullanmak bizim tercihimizdi. Çünkü enerji verimliliği çağımızın bir gerekliliği; biz de bir üniversite olarak bu konuda daha seçici olmamız gerektiğini düşündük. Projede kullanılan tüm ürünlerde enerjiyi nasıl daha verimli kullanabileceğimizin yollarını aradık. Bu konuda hocalarımızdan da destek aldık. Dolayısıyla burada kullanılan ürünlerin tamamı çevreci ve enerji tasarrufuna yönelik ürünler. Gazbeton tercihinde de buradan yola çıkıldı.”

“Biz bir devlet kurumuyuz. Devlet kurumlarındaki usule uygun olarak yüklenici firma, kullanılabilecek ürünleri bizim onayımıza sunuyor. Biz bunların içinden malzeme özellikleriyle, sertifikasyonuyla projemize uygun ürünü seçiyoruz. Ytong da gazbeton için bize sunulan ürünlerden biriydi. Ytong zaten bildiğimiz bir firma. Benim daha önce de farklı inşaatlarda kullandığım bir ürün. Gazbetona adını veren, piyasanın en bilinen markası. Bu noktada Ytong’u tercih ettik. ‘0,09’ ise Ytong tarafından bize önerildi. Biz de vaat ettiği ekstra performansı göz önünde bulundurarak ürünü kullanmak istedik.”

“Tabii, Ytong’un satış sonrası hizmetleri de ürünlerini tercih etmemizi sağlayan nedenlerden. Gerek ürünlerin tedarik sürecinde, sevkiyatında, gerekse detaylarla ilgili bir çözüm gerektiğinde Ytong çok ilgili ve hızlı hizmet sunan bir firma. Gerek satış kadrosunun, gerekse teknik kadronun herhangi bir sıkıntıda doğrudan yanınızda olması ve size alternatif çözümler sunması büyük avantaj. Çünkü biz de genç bir kadroyla çalışıyoruz ve takıldığımız çok nokta oluyor. Dolayısıyla ürün alırken bize bu desteği sağlayacak firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz.”

“Sadece inşaat aşamasını da düşünmüyoruz. Bu binayı kullanacak olan, işletecek olan biziz. Dolayısıyla 10-15 sene sonra da bir sıkıntı olduğunda kullandığımız malzemeleri sağlayan firmalardan destek alabilmemiz lazım. Hem Ytong hem de diğer ürünlerde kullandığımız malzemelerin tamamı, bina ömrü boyunca bize gerekli desteği verebilecek kurumsal firmaların ürünleri.”

"Gelecek projelerde de Ytong’la çalışmak isteriz"

Türk Alman Üniversitesi’nin bir devlet kurumu olduğu ve devlet mevzuatına tabii olduğunu vurgulayan Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Kurtuluş Kaya, henüz yapımına başlanmamış projelerle ilgili de şunları söylüyor: “Yapacağımız projelerde de ihale açılacak, bir müteahhit ihaleyi alacak, onların projeye uygun olarak sunduğu ürünler içinden tercihimizi yapacağız. Burada herhangi bir markaya yönlendirme yapmamız söz konusu değil. Ama gelen ürünler arasında piyasanın iyi ürünlerini tercih etmek bizim için önemli. Yüklenici firmadan taleplerimiz de bu yönde oluyor. Ancak ‘Ytong’la çalışmayı düşünür müsünüz?’ diye sorarsanız; evet. Biraz önce saydığım Ytong’u tercih etme nedenlerimizden yola çıkarak yine Ytong’la çalışmak isteriz.”

Bize Ulaşın Bize Danışın