Türkiye’de 1963 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan ve 1965 yılında Pendik’te üretime başlayan Türk Ytong, Türkiye’yi gazbeton ile tanıştırmış, 55 yıllık yolculuğunda sektörde birçok ilke imza atarak Türk inşaat sektörünün modern bir anlayış ile yönlenmesine öncülük etmiştir.
Ytong Tarihçe

Türkiye’de, İstanbul-Pendik, Tekirdağ-Saray, Antalya, Gaziantep, Bilecik ve İstanbul-Çatalca’da bulunan 6 tesisi ile yıllık 2,5 milyon m³ üretim hacmine ulaşarak, dünyanın en büyük Ytong üreticisi olmuştur.

Enerji tasarrufu, deprem ve yangın güvenliği gibi alanlardaki inovatif özellikleri sayesinde Ytong, yapılarda konforlu, güvenli ve ekonomik bir yaşamın temel taşı haline gelmiştir. Türk Ytong’un, başlangıçtan günümüze kadar ürettiği toplam 24 milyon m³ malzeme ile yaklaşık 1 milyon 700 bin adet konut inşa edilmiştir. Odak noktasında enerji tasarrufu ve sürdürülebilir gelecek olan Ytong ile yapılan konutlarda ise 54 yıl boyunca 10 milyar doları aşkın bir enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Üstün ısı yalıtımı, yangın güvenliği, hafiflik ve kolay işlenebilirlik özelliklerine sahip Ytong, güvenli ve çevreci yapılaşma denince akla ilk gelen yapı malzemesi olmaktadır. Duvar panelleri ve blokları, çatı plağı, ısı yalıtım plağı ve iç-dış sıva malzemelerini tüketicilerle buluşturan Türk Ytong, girişimci, yenilikçi ve inovatif anlayışını ürünlerine de yansıtmaktadır.