Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Ytong Ev hakkında merak ettiğiniz soruları bir araya getirerek yanıtladık. Yanıtını görmek istediğiniz sorunun üzerine tıklayın.

Ytong Ev nedir?

Ytong Ev, duvardan çatıya tümüyle Ytong Panel ürünleri ile oluşturulan, hızlı inşa edilebilen, depreme dayanıklı, sağlam, uzun ömürlü, A sınıfı enerji verimliğine sahip, çağdaş bir ev yapım sistemidir. Sadece bir bina değil, kendi evini yapmak ya da yaptırmak isteyen herkesin faydalanabileceği, tüm inşaat adımlarınızı destekleyen ve hızlandıran bir inşaat modelidir.

Ytong Ev bana neler sunuyor?

Evinizi yaparken sizi her adımda destekliyor. Özenle tasarlanmış ev projelerine ücretsiz erişim, Ytong Panellerinden oluşmuş güvenli bir yapı sistemi, kaliteli yapı malzemeleri, üstün özelliklere sahip bir ev ve Yetkili Uygulamacılarla işinizi kolaylaştırıyor.

Ytong Ev’in avantajı nedir?

Ev modellerimizin mimari ve statik dahil tüm projeleri, malzeme ve uygulama detayları hazırdır. Bu evlerin inşası için gereken Ytong ürünleri de bir paket olarak belirlenmiştir. Bu hizmetler, projelendirme maliyetinden ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar, inşaat sürecinizi hızlandırır. Evlerimiz Deprem, Yangın, Isı Yalıtım ve Gürültü Yönetmeliklerine uygun tasarlanmıştır. “Evim yönetmeliklere uygun mu, ısıtma soğutma masrafım çok olur mu, hangi malzemeleri seçmeliyim, referansı var mıdır?” diye düşünmeden karar verip inşaata başlayabilirsiniz.

Depreme dayanıklı mı?

Ytong Ev sağlamdır, depreme dayanıklıdır. 2018’de yayınlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nde yer alan “Donatılı Gazbeton Panellerle Oluşturulan Yığma Bina Kuralları”na uygundur. Marmara Depremi ve Van Depremi sonrasında yapılan incelemelerde, bu bölgelerde Ytong Paneller ile inşa edilmiş evlerin depremi hasarsız olarak atlattığı üniversite raporlarıyla belgelenmiştir.

Isı yalıtımı var mı?

Ytong Evleri A sınıfı enerji verimliliğine sahiptir. Ytong’un ısı yalıtımı özelliği ve Multipor’un yüksek yalıtım performansı ile evinizi her iklim koşulunda ekonomik bir şekilde ısıtabilir ve serinletebilirsiniz.

Evlerin ses yalıtımı nasıldır?

Evlerimiz "Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik"e uygun tasarlanmıştır. Ytong Panellerden oluşan duvarlarınız ve çatınız akustik performansı ile sizi korur.

Yangın güvenliği var mı?

Ytong, A1 sınıfı yanmaz yapı malzemesidir. Yanmaz, alev almaz, zararlı gaz, duman ve damlama oluşturmaz.

İçinde yaşamak sağlıklı mı?

Ytong doğal hammaddelerden üretilir ve tamamen geri dönüştürülebilir. İçerisinde zararlı kimyasallar, petrol türevi malzemeler yer almaz. Sürdürülebilir, çevre dostu bir yapı malzemesidir. Mineral esaslı olması nedeniyle binanızın nefes almasına yardımcı olur. Evinizde küf ve yoğuşma oluşmaz.

Ytong Ev nasıl inşa edilir?

Ytong Evlerin iç ve dış duvarları, döşemesi ve çatısı Ytong Paneller kullanılarak yığma yapı sistemiyle ile betonarme temel üzerine inşa edilir. İçerisinde çelik donatı bulunan Ytong Paneller, büyük boyutlu yapı elemanlarıdır. Paneller projeye uygun statik özelliklerde üretilir ve montaja hazır olarak teslim edilir. Şantiyede bir vinç kullanılarak basitçe bir araya getirilir. Ev yapmaya uygun bir arsası bulunan herkes evini isterse kendisi inşa edebilir veya bir Yetkili Ytong Uygulamacıyla anlaşarak kaba inşaat ya da anahtar teslimi olarak evini yaptırabilir.

Ytong Ev prefabrik midir? Prefabrik evlerden farkı nedir?

Ytong Ev, prefabrik bir ev değildir. Ytong Panel ürünleri ile inşa edilen, modüler yapım yöntemi sayesinde kısa sürede tamamlanan, sağlam, kalıcı ve uzun ömürlü yapılardır. Dış iklim koşullarından etkilenmez, sağlamlığını ve kalitesini uzun yıllar boyunca korur. Ytong Ev’in geleneksel yapım yöntemleri ile yapılmış bir evden farkı yoktur. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nde Yığma Yapı tanımında yer alır. Prefabrik evler ile tek benzerliği, her ikisinin de yapım süresinin kısa olmasıdır.

Bu sistemle daha önce yapılmış örnekler var mı?

Ytong Ev’in arkasında 58 yıllık bir deneyim var. Ülkemizde bu yapım sistemiyle yapılmış 5.000 adetin üzerine ev bulunuyor.

Evleri Ytong mu yapıyor?

Ytong olarak ev inşa etmiyoruz. Kendi evini yapmak ya da yaptırmak isteyenlere Ytong ürünleriyle inşa edilen hazır konut projeleri sağlıyor ve yetkin uygulamacılar ile bir araya gelmelerine yardımcı oluyoruz. Evin inşaatında kullanılacak Ytong Panelleri, Multipor Isı Yalıtım ürünlerini ve sıvaları temin ediyoruz.

Yetkili Uygulamacıları nasıl seçiyorsunuz?

Yetkili Uygulamacılarımız, sektörün deneyimli yapımcı firmalarından oluşur. Ytong Panel ve Ytong Ev uygulama hizmeti sunan bu firmalar deneyimli teknik kadrolara, uygulama ekiplerine ve gerekli altyapıya (makine ve ekipman) sahiptir. İş güvenliğine uygun çalışma prensipleri ile çalışırlar. Ytong ürünlerinin montajı konusunda uzmanlarımız tarafından eğitilirler.

Ytong Uygulamacıları hangi bölgelere hizmet veriyor?

Uygulamacılarımız Türkiye’nin her yerine hizmet ulaştırmaktadır.

Yetkili Ytong Uygulamacılarına nasıl ulaşabilirim?

Web sitemizden uygulamacı firmaların listesine ulaşabilirsiniz.

Evlerin kullanım süresi nedir? Garantisi var mı?

Ytong Evleri sağlam, kalıcı ve uzun ömürlü yapılardır, nesiller boyunca dayanır. Yetkili Ytong Uygulamacılarımız, sorumlu oldukları ürün uygulamaları için 5 yıl uygulama garantisi verirler.

Kaba teslime neler dahil?

Yetkili Ytong Uygulamacıları, kaba inşaat hizmeti nde evinizin temelini, altyapısını, duvar, döşeme ve çatısını tamamlayarak teslim eder.

Anahtar teslime neler dahil?

Temelden çatıya, mutfak dolabından aydınlatmaya, ruhsat ve proje işlerine kadar evinizin tüm detaylarını tamamlamak için Yetkili Ytong Uygulamacılarından hizmet alabilirsiniz.

İnşaat süresi nedir?

Deneyimli Ytong montaj ekipleri ile normal şartlar altında 100 m²'lik tek katlı bir evin kaba inşaat teslim süresi yaklaşık 5 hafta, anahtar teslim inşaat süresi ise 8-10 haftadır.

Proje çizim hizmeti veriyor musunuz?

Sunulan hazır Ytong Ev modellerinin mimari projelerini ücretsiz sunuyoruz. Bu evlerin planlarında değişiklik yaptırmak ya da bu sıfırdan tamamen yeni bir ev projesi çizdirmek için Ytong Uygulamacılarından destek alabilirsiniz.

Mimari projelerde değişiklik yapmak için ek bir ödeme yapacak mıyım?

Ytong Ev modelleri, kullanıcıların farklı isteklerine cevap verecek şekilde modüler biçimde tasarlandı. Projeler uygun yönlerde büyüyüp küçülebilir, ev sahipleri kendi planlarını hayata geçirebilir. Bu tip plan değişimleri ücretsiz yapılır. Büyük değişiklikler veya sıfırdan yeni bir modelin projelendirilmesi ek maliyetler oluşturabilir veya ücretsiz sunulabilir. Bu konuda Yetkili Uygulamacılarla görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Ytong Ev yapımı için bir sözleşmeniz var mı?

Ytong Ev yapmak isteyenler, inşaat ile ilgili tüm detayların yer aldığı sözleşmeyi, inşaat projesini gerçekleştirecek Yetkili Uygulamacımızla yapacaklardır. Türk Ytong olarak ev yapmak isteyen kişilerle bir sözleşme imzalamıyoruz.

Binaların yapılması için ruhsat gerekli mi?

Binanızı inşa edeceğiniz arsanın imar durumunu ve ruhsat koşullarını ilgili belediyeden öğrenebilirsiniz. Yapı ruhsat belgesi almak için gerekli mimari proje, statik proje, tesisat projesi, akustik rapor gibi dokümanlar Ytong Ev projeleriyle birlikte ücretsiz sunulmaktadır. Ruhsat işlemleri ve diğer tüm yasal izinler müşterimizin sorumluluğundadır. Yapım hizmeti alınması durumunda Yetkili Uygulamacılarımız bu işlemler için size yardımcı olacaktır.

Ytong Ev’in maliyeti ne kadardır?

İnşaat maliyeti, evin büyüklüğüne, evin yapılacağı arsanın bulunduğu yere, yaşam alanlarına ne kadar uzakta olduğu ve arazinin lojistik çalışmalara ne kadar imkân verdiğine, talep edilen eklemeler ve iç mimari unsurlar için yapılan tercihlere bağlı olarak değişir. Yetkili uygulamacılarımız ile görüşerek güncel fiyatlar hakkında bilgi edinebilir, teklif alabilirsiniz.

Ytong Ev için bir finansman modeliniz, banka anlaşmanız var mı?

Bu konuda bir çalışmamız bulunmuyor.

Bu sistemle sadece ev mi yapılıyor?

Ytong Panellerle inşa edilen bu sistem ile sadece ev değil, konut siteleri, deprem konutları, lojmanlar, tek ve iki katlı eğitim yapıları, sosyal ve ticari yapılar ya da canlı hayvan tesisleri, çiftlikler de yapılabilir.

Bize Ulaşın Bize Danışın ,